Liderlerinizi neden geliştirmelisiniz ?

Liderlerinizi neden geliştirmelisiniz ?

Liderlerinizi neden geliştirmelisiniz
Liderlerinizi neden geliştirmelisiniz

Liderlerinizi geliştirmek neden önemli ve organizasyonunuz bu çabanızla neler kazanabilir?

Bu konuda onlarca detaylı çalışma ve araştırma var. Liderlik üzerine yapılan bu araştırmalarda ortak olan sonuç özetle, kötü ve iyi liderleriniz arasında iş sonuçları bazında önemli farklar var. İyi liderleriniz ile çok iyiler arasında ise çok daha büyük etkinlik farkları mevcut. Yani kötü liderleri iyi liderler haline getirmenin getirdiklerinden daha fazlasını iyi liderleri çok iyiler haline dönüştürmek sağlıyor.

Liderlik gelişimine yatırım yapan ve bu konuda tanımlı bir yaklaşımı olan organizasyonlar iş sonuçları bazında diğerlerinden çok önde. Zorlayıcı zamanlarda özellikle bu fark daha da açılıyor. Bu konudaki ana zorluk bu gelişim planının kurgulanması ve yayılımı biraz zaman ve sabır isteyebiliyor olması. Bu sabırlı çalışma için yeterince inanmış liderlerin gerekliliği de cabası. Bu ihtiyacı gösterecek, farkı ortaya koyacak, kurumsal yatırıma karar verdirecek insan kaynakları etki değerlendirmeleri çoğu zaman çok zayıf.

Oysa ki, özellikle de zor zamanlarda gelişim faaliyetlerinden vazgeçmek yerine bu fırsatları artırarak kullanmak şirketleri rekabette farklılaştırdığı gibi zor günlerin sonundaki hızlanmada da pist başındaki pozisyonu sağlıyor tam anlamıyla. Yani bugünün koşulları tam da liderlerinizi geliştirme ve üzerlerine yatırım yapma koşulları.

PERFORMANS KÜLTÜRÜNÜ GÜÇLENDİRİR

Liderlerinizi geliştirmek yalnızca bireylerin gelişimini desteklemek değildir. Aslında tam olarak çok iyi liderler çok sıkı bir performans kültürünün de anahtarıdır. Performansı yönetmek tam olarak işi yönetmektir ve işlerimizi iyi yönetecek olanlar kendini, işini ve ekibini iyi yönetenler yani çok iyi liderlerimiz olacaktır.

İyi yönetim ile çalışan bağlılığı arasındaki ilişki tam olarak bu performans kültürünün de açıklayıcısı gibi. Çok iyi liderler çok bağlı çalışanlar yaratıyor. Çok bağlı çalışanlar da çok iyi iş sonuçları. Kriz anları için ihtiyaç duyduğunuz tek şey iş için kaygı duyan, sonuçlardan kendini sorumlu hisseden bağlı çalışanlar. Öyle ise liderlerinizi geliştirmeye başlamak için daha doğru bir zaman bulamazsınız. Hemen başlayın.

Çok iyi ya da sıradışı liderler sadece mevcut çalışanları motive etmek ve bağlılıklarını artırmak için değil, sıradışı çalışanları kuruma çekme adına da büyük bir mıknatıs gibiler. Tam tersi de ne yazık ki doğru. Kötüler, iyileri uzaklaştırıyor. Biraz şirketleri takip eden, insanları tanıyan herhangibiri de çok net potansiyeli yüksek insanların şirketleri değil liderlerini terk ettiklerini ve giderken de liderlerini seçerek gitmeye çalıştıklarını görecektir. Ortalama bir lider ile bu mıknatısı yaratmak mümkün olmadığı gibi bağlılığı kaybetme riskini bile üstlenmiş olmanızdan korkarım. Uzun soluklu performans hikayesi olan kurumlara bakın, hepsinde ciddi liderlik hikayeleri göreceksiniz.

Performansı yükselen çalışan açısından da hayat daha farklı ve güçlü fırsatlar sunuyor. Daha fazla kariyer fırsatı, daha motive bir iş hayatı ve özgüven. Dolayısıyla aslında liderlik etkinliğini artırmak insanların bireysel kariyer gelişimlerini de güçlendiriyor diyebiliriz. Bir büyük otomotiv firmasında yaptığımız çok yakın zamanlı çalışmalarda liderlerin çalışanları ile ilgilenmelerinin, anlamlı hedeflerle işle bağlılıklarını kurmalarının, birlikte sürekli iş performansını ve onun gelişimini takip etmelerinin ne büyük bağlılık yarattığını görme fırsatı yarattı hepimize.

FİNANSAL PERFORMANSI ARTIRIR

2007 tarihli bir Harvard Business çalışması da liderlik yetkinlikleri ile alt toplam arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor. Çalışma Amerika’daki 11 halka açık finansal servis şirketini konu alıyor. İnsan kaynağına yatırım konusunda en yüksek yüzdeli bütçeye sahip şirketler diğerlerine göre 5 kat daha fazla hisse değeri artışı yaşıyorlar. Bu çalışmayı reddetmek için tam tersi bir argumanla gelmek de mümkün tabi. Finansal sonuçları iyi olan şirketler insan kaynağına daha fazla yatırım yapabiliyor da diyebiliriz. Bu ikinci teoriye şüpheyle bakmama sebep olan birçok iyi sonuçlu firma var ne yazık ki, insanına hiç yatırım yapmayan.

Özetle zor zamanlarda bile tek güveneceğiniz unsur liderleriniz olmak zorunda. Onlar çok iyi ise bu zor durumlardan çıkma ihtimaliniz çok yüksek, onlar “eh işte”ise riskiniz çok yüksek. Sıradışı liderler sıradışı çalışanları ve sıradışı iş sonuçlarını yaratırlar. Sıradan liderlerle ulaşacağınız sonuçlar ise doğal olarak sıradan olacaktır.

Yiğit Oğuz Duman
Kurucu

Bu gönderiyi paylaş