Başarılı İnsanlar Nasıl Farklılar

Başarılı İnsanlar Nasıl Farklılar

başarılı insanlar

Hayatın her tarafında başarılı insanlar var ve çok farklı yollardan ilerliyorlar. Bu kadar farklı yolda koşan başarılı kişilerin ortak bir noktası var ki; o da diğer insanların imkansız ya da çok zor diye adlandırdıkları bariyerleri onlar aşılması gereken zorluklar ve gelişim için fırsatlar olarak görmeleri diye düşünüyorum.

Özgüvenlerinin temelinde negatif bakış açısından sıyrılan bir uzmanlık yatıyor. Engeller yolları kapatmıyor, aslında yolun kendisi bizzat o engeller.

Bu bakış açısı farklı düşünmelerini sağlıyor. Zaten herkes gibi düşünmenin fark yaratmayacağı da ortada. Ne kadar zeki ya da deneyimli olursanız olun aynı yoldan gittiğinizde varacağınız nokta hep aynı.

Problemlere pozitif bir bakış açısıyla yaklaşmanın çok değerli olduğunu çoğumuz biliriz. Ama bunu yapmak söylemekten oldukça zor. Yapılan güncel bir çalışmada çalışanların %96’sı yaratıcılığı başarıları için en kritik yetkinlik olarak tanımlamışlar. Hem gelir anlamında hem yarattıkları değer anlamında çok kritik görüyorlar. Dahası %78’i de bugünkü tarzlarından çok daha farklı düşünmelerinin kariyerlerine çok olumlu etki edeceğine inanıyor. Pozitif yaratıcılık işin sırrı olsa gerek.

Genelde yaratıcı ve farklı düşünme yetisini doğal, doğuştan gelen bir yetkinlik olarak adlandırıyoruz. Oysa ki çok rahatlıkla bu konuda çok başarılı insanların davranışlarını çalışarak ve pratik ederek de bu iki yetkinliği parlatmak mümkün.

Başarılı insanlar özgüvenlidir. Büyük fikirleri hiçbir zaman bilemezdik eğer sahipleri onları masaya getirecek kadar cesur olmasalardı. Başarılı insanlar fikirleri üzerine aksiyon almakta özgüvenlidirler. Çünkü başarısız olmuş bir fikrin onların yeteneksizliği olmadığını bilirler. Hatta bu başarısızlık olasılıklarını da çok değerli öğrenme fırsatları olarak görürler.

Sakindirler. Çok başarılı insanlar genelde sakin kalabilenlerdir. Duygularının farkındadır ve bu farkındalıkları zorlu anlarda ya da otokontrol gerektiren zamanlarda çok işlerine yarar. İşler terse gitmeye başladığında çoğu zaman sakin kalmayı becerebilirler. İşlerin ne kadar iyi ya da ne kadar kötü giderse gitsin zamanla değişeceğini bilirler. Çoğu zaman en fazla başvurdukları refleks adapte olmak ve mutlu olmaya gayret göstermektir.

Dürüsttürler. Çok başarılı insanların en ortak özelliği dürüstlükleri ve tutarlılıkları olsa gerek. Uzun vadede en gözettikleri özellikleri bu bence. Tutarlılığın ilişkilerdeki hassas yapıştırıcı özelliğine çok inanırlar. Her zaman doğru bildiklerini konuşmayı dolayısıyla ne söylediklerini hatırlamak zorunda kalmamayı seçerler. Bir araştırmada okumuştum sürekli kurgu ya da yalan konuşan kişilerin zihinsel rahatsızlık geçirme oranı dürüst arkadaşlarına göre çok daha yüksekmiş.

Küçük başarılar da çok değerlidir onlar için. Kendilerini sürekli zorlamayı severler ve kendileriyle yarışırlar. Küçük başarılar ihtiyaç duydukları sürekliliği ve tutkuyu ayakta tutar. Bu takdir özgüvenlerini yükseltir, daha zor koşullarla başa çıkmalarında onlara güç verir. Küçük küçük de olsa bir seri başarı sizi çok daha uzun koşularda çok güçlü kılar.

Her zaman öğrencidirler. Çok başarılı insanlar muhtemelen birçok insandan çok daha fazlasını bilirler ama sürekli öğrenmeye de açtırlar. Michallengelo’nun hikayesini bilirsiniz; 87 yaşında, bir çalışma sırasında etrafındaki asistanlarına sürekli nasıl yapılacağı ile ilgili sorular sormaktadır ve en sonunda gençlerden biri çıkışır ve üstad der sen bu işi hepimizden çok daha iyi biliyorsun neden sürekli soruyorsun. Üstadın cevabı nettir; öğrenmeye devam ediyorum. En küçük zamanlarında bile gözlem yapmayı, öğrenmeyi gözetirler. Bunu yapmaları gereken doğru şey olduğu için değil, buna tutku duydukları için yaparlar.

Kendilerini çok farklı gruplara açarlar. Farklı odak grupları, farklı yetkinliklere sahip insanlar onlar için bulunmaz öğrenme alanlarıdır. Sizin güçlü olduklarınızdan farklı güçlü yetkinlik ve deneyim setlerine sahip insanlardan öğrenmek kadar kolay başka bir yol yoktur. Bu buluşma birçok yeni fikrin kıvılcımlarını ateşler. Birçok büyük firmanın kurucu ortaklarının çok farklı kişilikler olmasındaki en önemli sebep sanırım bu tür zenginleşme fırsatıdır. Muhtemelen tek kalmış olsalar başaramayacakları büyüklükteki başarıları birlikte yazmışlardır hanelerine.

Zihinleri her zaman açıktır. Farklı birçok insanla birarada olmak, eğer sürekli onlara muhalif olmaya gayret gösteriyor ya da onları dinlemiyorsanız sadece büyük bir zaman kaybıdır. Kendi fikirlerine aşık olmak limitleyicidir. Başarılı insanlar farklı görüşlerin bakış açılarının gelişim için ne kadar elzem olduğunu fark etmişlerdir. Empati en değerli güçlerindendir.

Korkusuzdurlar. Korku zihnimizin yaratımıdır. Tehlike gerçektir. Korku ise tercih. Zor konulardan korkmak yerine onların üzerine gitmeye hatta onları eğlenceli oyunlar gibi çalışmaya heveslidirler.

Hayallerini büyük tutarlar. Yükseklerde nasıl oksijen azalıyorsa sıradan başarılardaki kalabalıklardan sıyrılmak için sıradışı başarılara doğru koşarlar. Hayal kurarlar ve daha önemlisi hayalleri için çalışırlar. Aksiyon alırlar. Küçük küçük de olsa o hayal için ilerlediklerine emin olurlar. Hayallerini ulaşılmayacak resimler olmaktan çıkarırlar. Hepiniz, daha çok yeni, Elon Musk’ın kendi kendine iniş yapan roketini izlemişsinizdir. O roket Elon Musk’ın “Occupy Mars” diyerek özetlediği hayali için yaptıklarından sadece bir tanesi muhtemelen. Mars’ı ele geçirmekten çok uzak belki ama o yolda atılmış bir adım. Yüz yıl önce İngiliz koşucu Bannister’ın 4 dakikanın altında koşulamaz dedikleri One Mile yarışları için çalışıp bu imkansızı yıktığı gibi. Ondan hemen sonra onlarca atletin 4 dakikanın altında koşması o büyük hayal gücünün eseri.

Bütün bu özellikler hepimiz için tanımlı birer yetkinlik aslında. Sadece kullanmamız ve kendimize fırsat vermemiz için bir kenarda bekliyorlar. Kullananlar, harekete geçenler başarıyor. Deneyin.

Yiğit Oğuz Duman
Kurucu

Bu gönderiyi paylaş