Gençlere İlk Fırsat’ı Verin

2020’de siz de bir gence ‘İlk Fırsat’ını vermek ister misiniz?

Esas Sosyal’in geliştirdiği ve desteklediği İlk Fırsat programı, üniversiteden yeni mezun olmuş iş arayan gençlerin Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarında (STK) 12 ay boyunca tam zamanlı olarak çalışmalarını destekliyor ve aynı zamanda 21.yüzyıl becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimler sunuyor. Program kapsamında Esas Sosyal, katılımcıların tüm maaş ve eğitim maliyetlerini üstleniyor.

2016’dan bu yana 28 il ve 35 farklı üniversiteden gelen 95 gencin, 22 farklı sivil toplum kuruluşunda 12 ay boyunca tam zamanlı istihdam edilmesinin desteklendiği İlk Fırsat Programı’na katılıp 2020 yılında bir gence ilk fırsatını vermek isteyen STK’lar için başvuru süreci başladı, süreç 6 Aralık 2019’a kadar devam edecek!

Başvurular İlk Fırsat web sitesinde yer alan form üzerinden yapılmaktadır. Başvuru sürecinde yardımcı olacak STK Başvuru Rehberi’ni dikkatle incelemenizi öneriyoruz.

Gelin, siz de bir gence İlk Fırsat verin!

2020 İlk Fırsat Çalışma Takvimi
STK Başvuruları 5 Kasım- 6 Aralık 2019
STK Başvurularının Değerlendirilmesi 5 Kasım- 9 Aralık
Sonuçların Açıklanması 9 Aralık haftası
Sonuçların Açıklanması 9 Aralık haftası
STK Tanışma Toplantısı Şubat-Mart 2020
Genç Aday Başvuruları 20 Mayıs- 19 Haziran 2020
Aday Başvuru Değerlendirilmesi Haziran-Ağustos 2020
Online Mülakatlar
Kişilik Envanteri
Yüz Yüze Mülakatlar ve Katılımcıların Belirlenmesi
Seçim Sonuçlarının Açıklanması ve STK’ların Katılımcılara İş Tekliflerinin Yapılması
Oryantasyon Programı
Katılımcıların Kurumlarda İşbaşı Yapması 1 Eylül 2020

ilk fırsat şevket sabanci vizyonuyla

2015’te kurulan Esas Sosyal, ‘Gençlik ve İstihdam’ alanında sosyal yatırımlarını yeni mezun gençlerin okuldan işe geçiş sürecinde karşılaştıkları engelleri kaldırmaya yönelik programlar geliştiriyor ve desteklemeyi amaçlıyor. İlk Fırsat, Esas Sosyal’in ilk sosyal yatırım programıdır.

2018 TÜİK verilerine göre, Türkiye’de üniversite eğitimi almış gençler arasında işsizlik oranı %31. Esas Sosyal’in bu alanda yaptığı araştırma sonuçlarına göre, yatırım yapılmış iş arayan diplomalı gençlerin üniversiteden mezun olduktan sonra karşılaştıkları en büyük sorunun deneyim ve referans eksikliği olduğu görülüyor. Özellikle az bilinen devlet üniversitelerinden mezun olan gençler daha fazla fırsat eşitsizliği ile karşı karşıya kalıyor ve ortalama 13 ay işsiz kalıyorlar.

Esas Sosyal’in geliştirdiği ve desteklediği İlk Fırsat programı, üniversiteden yeni mezun olmuş iş arayan gençlerin Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarında (STK) 12 ay boyunca tam zamanlı olarak çalışmalarını destekliyor ve aynı zamanda 21. yüzyıl becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimler sunuyor. Program kapsamında Esas Sosyal, katılımcıların tüm maaş ve eğitim maliyetlerini üstleniyor. 2016’dan bu yana 13.360 aday başvurusu alan program kapsamında, 28 il ve 35 farklı üniversiteden gelen 95 katılımcı, 22 farklı sivil toplum kuruluşunda 12 ay boyunca tam zamanlı istihdam edildi. Programı tamamlayan 95 genç, edindikleri özgüvenleri, çalışma becerileri, çevreleri ve gelişmiş deneyimleriyle yeni işlerine geçiş yapmaya devam ediyorlar.

Programı tamamlayanların %82’si program bitiminde yeni iş teklifi alırken, %94’ü üç ay içinde özel sektör ve STK’larda yeni işlerine yerleşmeleri programın bu alandaki başarısını ispatlıyor.

2018 katılımcılar 31 Aralık 2018’de programı tamamladı ve 2019 katılımcısı 35 genç, 31 Aralık 2019’da Türkiye’nin önde gelen 18 sivil toplum kuruluşunda İlk Fırsat Programı’nı tamamladı.

Esas Sosyal Hakkında

Şevket Sabancı, Hayırlı Sabancı, Emine Sabancı Kamışlı, Ali Sabancı, Can Köseoğlu ve Kazım Köseoğlu tarafından Nisan 2015’te kurulmuş olan Esas Sosyal, ailenin sosyal yatırımlarının kapsamını hayırseverlik geleneğinin üzerine inşa ederek genişletmeyi amaçlıyor. Esas Sosyal’in ana amacı bireylere ve kurumlara yatırım yaparak potansiyellerini ortaya çıkarmak ve bu yolla sürdürülebilir bir sosyal etki oluşturmak olarak belirlendi. Çalışmalar gerçekleştirilirken gücünü çeşitli sektörlerdeki uzmanlardan oluşan Danışma Kurulu’ndan ve profesyonel ekibinden almaktadır

esas sosyal

Bu gönderiyi paylaş